Podstawowe umiejętności miękkie, które powinien posiadać każdy startupper

Marzenie o zostaniu startupowcem to jedno z najczęstszych marzeń młodych ludzi w dzisiejszych czasach. Będąc właścicielem firmy lub startupperem, rozmowa o wspaniałej wizji i sukcesie, jaki odniesiecie w przyszłości, z pewnością podniesie Was na duchu. Młodzi ludzie są kreatywni, są marzycielami i potrzebują, aby ich kreatywność była pobudzana.

Jednak gdy wkroczysz w prawdziwy świat biznesu, a zwłaszcza wświat firm rozpoczynających działalność, zobaczysz, że sprawy mają się zupełnie inaczej. Bycie właścicielem firmy to bardzo trudna rzecz. Bez względu na to, jak piękne jest Twoje marzenie i jak realna może się wydawać Twoja wizja, kiedy wszystko zacznie się układać, będzie zupełnie inaczej.

Trzeba zejść na ziemię i uświadomić sobie jedną rzecz. Nie jesteś teraz odpowiedzialny tylko za pomysł na firmę. Jesteś odpowiedzialny za ludzi, którzy w niej pracują, za wszystkie procedury biurokratyczne i to Ty będziesz musiał radzić sobie ze światem, aby Twoja firma mogła funkcjonować.

Istnieją pewne umiejętności, które każdy młody startupowiec musi posiadać, aby odnieść sukces. Nazywa się je umiejętnościami miękkimi i odgrywają one prawdopodobnie najważniejszą rolę, jeśli chodzi o wspieranie firmy w podejmowaniu właściwych kroków w kierunku pomyślnej przyszłości. Prawdziwe umiejętności miękkie pozwolą zbudować relację zaufania między Tobą a Twoimi pracownikami. Pomogą Ci budować fundamenty Twojego start-upu każdego dnia. W tym artykule postaramy się przedstawić pięć najważniejszych umiejętności miękkich, które każdy młody przedsiębiorca musi posiadać, aby odnieść sukces:

  • Daj ludziom możliwość pracy z Tobą. Nie tylko sprzedawaj swoje produkty.

Bycie przedsiębiorcą i startupowcem różni się nieco od bycia właścicielem firmy. Chcesz współpracować z klientami i kontrahentami. Chcesz im pokazać, że to nie jest tylko zawodowa "relacja". Chcesz bazować na swoich produktach i usługach, nie chcesz ich narzucać ludziom. Chcesz, aby klienci widzieli Ciebie, a nie Twój produkt. Musisz być komunikatywny, musisz być gotowy do współpracy z nimi. Musisz sprawić, aby czuli się komfortowo i byli zaznajomieni z tym, co masz im do zaoferowania.

  • Każdy startupper powinien podejmować ryzyko

Kolejną istotną różnicą między startupami, firmami rozpoczynającymi działalność a firmami starego typu jest fakt, że firmy starego typu opierały się na bardzo standardowym biznesplanie, którego właściciele i wszyscy pracownicy musieli się trzymać. Podejmowanie szans i ryzyka nie było czymś, co wszystkie firmy zwykły robić. Jednak jako młody przedsiębiorca będziesz musiał stawić czoła dużej konkurencji. Podejmowanie ryzyka jest koniecznością. Nie bójcie się próbować. W końcu całe Twoje przedsięwzięcie opiera się na pomyśle i wizji. Jeśli nie podejmiesz ryzyka, nigdy nie będziesz w stanie wprowadzić tej wizji w życie.

  • Pomóż swoim pracownikom radzić sobie ze stresem

Właścicielom firm starego typu niełatwo będzie zrozumieć ten krok. Jeśli jesteś właścicielem firmy, oczekujesz od swoich pracowników, że będą pracować przez pełne osiem godzin i wykonywać pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. To, co dzieje się w ich głowach, nie jest tak naprawdę Twoją sprawą. Liczy się tylko wynik. Z pewnością nie jest tak w przypadku dzisiejszych startupperów.

Musisz być w stanie pomóc swoim pracownikom w radzeniu sobie z ewentualnym stresem . Kiedy pracownicy są spokojni, z pewnością są w stanie wykonać w 100% to, za co są odpowiedzialni. Musisz mieć pewność, że ludzie pracujący w Twojej firmie będą wiedzieli, że mogą ufać swojemu szefowi i że ich środowisko pracy jest przyjemne. Pomóż im uporać się ze stresem i daj im szansę poznać Cię i zaufać.

  • Traktuj swoich przyszłych klientów jako swoich przyjaciół

Nie popełniaj błędu, myśląc o swoich klientach jak o zwykłej sieci, którą musisz stworzyć. To nie są przedmioty. Nie są tylko portfelami, które otworzą się, aby dać Ci swoje pieniądze. W dzisiejszych czasach ludzie nie kupują rzeczy bez uprzedniego zastanowienia. Chcą mieć pewność, że mogą zaufać firmie, która tworzy produkty i ludziom za biurkiem. Jeśli chcesz, aby Twój startup odniósł sukces, musisz się upewnić, że między Tobą a Twoimi klientami/klientkami powstanie "przyjaźń", a nie relacja bez twarzy.

  • Bądź startupowcem i liderem, a nie szefem

Im bardziej Twoi pracownicy Ci ufają, im bardziej lubią Cię jako osobę, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą chcieli naprawdę dla Ciebie pracować. Nie chcesz być osobą, która będzie zmuszać pracowników do pracy. Chcesz być osobą, która da im siłę przebicia, da im powód do pracy inny niż tylko wynagrodzenie. Chcesz mieć pewność, że Twoi pracownicy będą wiedzieli, że starasz się coś zmienić i że jako zespół będziecie w stanie osiągnąć wspaniałe rzeczy. Bądź ich liderem, a nie osobą, która im szefuje.

Stosując te pięć prostych umiejętności miękkich, możemy zagwarantować, że Twoja firma ma o wiele większe szanse na pomyślną przyszłość. Buduj relacje oparte na zaufaniu między pracownikami i klientami. To jest nowy sposób działania, a Ty chcesz, aby Twój start-up był na szczycie wszystkiego.

Kategorie: Fundusze europejskie,