Zainteresuj sobą inwestora. Oto kilka porad

W ostatnich latach Fundusze Europejskie jakie dostajemy dają nam naprawdę wiele możliwości. Między innymi w fundusze seedowe inwestuje wiele nowych małych firm. W następnych latach dla początkujących przedsiębiorców ma być jeszcze więcej środków w ramach seedów oraz akceleratorów. Jak zainteresować fundusz pomysłem? Jaki będzie idealny projekt i na co przede wszystkim zwracają uwagę inwestorzy? 

To wszystko ma znaczenie i dlatego takie kwestie muszą być brane pod uwagę. Jak scharakteryzować projekt idealny? Przede wszystkim to projekt, który będzie się charakteryzował innowacyjnością oraz będzie można powiedzieć, że jest niepowtarzalny. Dążyć należy do tego, by nasz projekt był w stanie rozwiązywać jakiś realny problem, zaspokoić potrzebę rynkową czy mieć wartość dodaną dla użytkowników. Warunkiem koniecznym jest także pozytywna opinia od ekspertów, którzy zajmują się sprawami technologii i mają możliwość realizowania zakładanych faz z finansowaniem do około 200 tysięcy euro. Najważniejsza kwestia to jednak dobry i zmotywowany zespół, którego członkowie posiadają kompetencje nie tylko naukowe ale także biznesowe.

Jak zainteresować sobą fundusz? Najważniejsze będzie spotkanie z funduszem. Projekt może bowiem trafić w różny sposób, ponieważ możliwości jego przesłania będą zróżnicowane. Taką kluczową sprawą będzie jednak zawsze prezentowanie swojego projektu. Zdarzają się sytuacje, że projekt na papierze będzie nam odpowiadał, ale jednak po spotkaniu okaże się, że ta osoba, która przyszła i go prezentowała nie była w stanie w odpowiedni sposób funduszu zainteresować. Może być jednak odwrotnie, gdy okaże się, że sam opis projektu nie wygląda zbyt dobrze, ale spotkanie będzie udane i będziemy mogli z tego projektu skorzystać.

Na jakim etapie start-up może się starać o pozyskanie finansowania z wejść kapitałowych? Pieniądze należy składać na określony cel. Ten zależy od etapu, na jakim będzie się znajdować spółka. Może to być związane z przygotowywaniem prototypu, kolejnej wersji produktu, sprzedaży czy wejście na nowy rynek. Czego fundusz oczekuje od potencjalnych partnerów? Najczęściej patrzy się na to jakie zdolności biznesowe ma lider, który będzie całym projektem kierować. Zespół ma znaczenie, ale jeśli nie będzie osoby, która będzie nim kierować i będzie budować jakość projektu to niestety nie będzie efektów. Jeśli ktoś zakłada firmę musi rozumieć kim jest klient i konieczna jest wizja firmy. Należy być konkurencyjnym i mieć dobry prototyp produktu, który będzie w stanie zainteresować tych klientów, którzy się pojawią.

Kategorie: Fundusze europejskie,