Przygotowanie wniosków o dotacje unijne

Jeśli chcemy starać się o dotacje z UE to będzie można wniosek przygotowywać samemu, albo będzie można znaleźć firmę, która się w tym specjalizuje.

Na początku należy zaznaczyć, że pisanie takiego wniosku nie będzie proste i wymaga pewnej wiedzy. Pracę nad wnioskiem zaczynamy od poznania całej dokumentacji. Pojawiają się bowiem specjalne wytyczne do każdego programu jakie są organizowane i dlatego będzie trzeba się z nimi dobrze zapoznać. Wypełnienie wniosku może być skomplikowane, dlatego tak naprawdę trzeba mieć jak najwięcej informacji, które mogą mieć dla nas duże znaczenie i muszą być brane pod uwagę, dlatego jak się wydaje dobrze będzie się z nimi zapoznać.

Trzeba pamiętać, że praca nad wnioskiem zajmować może sporo czasu a terminy najczęściej są dość mocno ograniczone. W związku z tym odpowiednio wcześniej będzie trzeba przygotowywać taki wniosek, ponieważ w ten sposób można sobie gwarantować, że na spokojnie uda się całą dokumentację przygotować. Dobrze będzie zrobić to wcześniej, ponieważ w trakcie przygotowywania wniosku można się natknąć na różnorakie problemy i dlatego wtedy będzie trzeba mieć czasu, by te problemy jakoś rozwiązać. Wtedy również potrzebna będzie nam pomoc. W tym momencie wiele osób chce z dotacji korzystać, ale niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z tego jak wniosek będzie się przygotowywać. Sam wniosek powinien stanowić opis tego co będziemy chcieli realizować, dlatego we wniosku należy przedstawić pomysł oraz motywacje, które mogą decydować o tym, że naszej firmie dofinansowanie zostanie udzielone.

Zanim rozpocznie się pisanie wniosków należy zastanowić na co będziemy chcieli uzyskiwać dofinansowanie i czy rzeczywiście mamy taką działalność na którą dane wsparcie będzie można uzyskiwać. Obecnie są różne projekty prowadzone przez UE i trzeba się dopasować do jednego z tych programów, jakie obecnie funkcjonują. To ważna kwestia, by nie składać wniosku do takiego programu, który podejmuje inny temat niż nasza działalność. Po przygotowywaniu wniosku niekiedy mogą się liczyć szczegóły, dlatego właśnie należy brać pod uwagę pojedyncze kwestie, które mogą mieć znaczenie.

Kategorie: Fundusze europejskie,