Wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami społecznymi
Założenie nowej firmy we współczesnym świecie nigdy nie jest łatwe. Jest tak wiele rzeczy, które potencjalni właściciele firm muszą wziąć pod uwagę, zanim zaczną snuć wielkie marzenia. Począwszy od formy działalności, aż po szczegóły dotyczące rozwoju biura firmy. Tak wiele rzeczy może pójść nie tak. Zwłaszcza jeśli mówimy o przedsiębiorstwach społecznych!
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa społeczne są uosobieniem sektora biznesowego. Być właścicielem firmy, która nie ma wpływu na społeczeństwo, to być właścicielem firmy, która wkrótce upadnie. Przedsiębiorstwa społeczne to takie, które są w stanie wprowadzić zmiany społeczne lub pomóc w utrzymaniu dobrej jakości życia. Dlatego chcąc zostać właścicielem własnej firmy, trzeba się upewnić, że będzie ona miała wpływ na społeczeństwo, który warto promować.
Przedsiębiorstwo społeczne nie jest jednak przedsięwzięciem pozbawionym wyzwań. Podobnie jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej, przedsiębiorstwo społeczne musi stawić czoła wyzwaniom, a oto kilka z nich.
- Rosnąca konkurencja.
Prawdopodobnie jest to jedno z najbardziej widocznych wyzwań. Ludzie wiedzą już, że przedsiębiorstwa społeczne stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób chce wejść do gry. Konkurencja rośnie z dnia na dzień i trzeba większego wysiłku, aby przedsiębiorstwo społeczne mogło odnieść sukces.
- Współpraca
Przedsiębiorstwa społeczne mogą rosnąć w siłę, ale nadal istnieje potrzeba współpracy , która nie jest jeszcze uwzględniana. Jest tak dlatego, że grube ryby sektora biznesowego nie wierzą, że przedsiębiorstwa społeczne są tak opłacalne, jak mogą być, albo dlatego, że po prostu nie znają jeszcze tej koncepcji. Mimo to zapotrzebowanie na współpracę rośnie i niestety niełatwo je znaleźć.
- Kryzys finansowy
Nie mogliśmy pominąć kryzysu finansowego. Spośród wszystkich wyzwań, z jakimi mogą się dziś mierzyć firmy, przepływy pieniężne i napływ pieniędzy to zawsze największe problemy. Każdy potencjalny właściciel firmy musi być przygotowany na taki problem.
Oczywiście wyzwań jest znacznie więcej, nie tylko dla przedsiębiorstw społecznych, ale dla przedsiębiorstw w ogóle. Poprzez realizację projektów unijnych, takich jak projekt "Skarby z obszarów wiejskich", Unia Europejska stara się pomóc właścicielom firm w rozpoznaniu tych wyzwań i radzeniu sobie z nimi we właściwy sposób!