Partnerstwa strategiczne w dziedzinie młodzieży 2018 2. runda
Partnerstwa strategiczne to projekty transnarodowe mające na celu rozwój i dzielenie się innowacyjnymi praktykami oraz promowanie współpracy, partnerskiego uczenia się i wymiany doświadczeń w dziedzinie edukacji, szkoleń i młodzieży. Jest to drugi nabór w 2018 r. na projekty dotyczące problematyki młodzieżowej. Europejskie organizacje/grupy młodych ludzi zajmujące się pracą z młodzieżą mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Akcji Kluczowej 2 na działania, które są częścią Partnerstwa Strategicznego na rzecz Młodzieży. Ta część Akcji Kluczowej 2 jest zarządzana w każdym kraju przez Narodowe Agencje w ramach programu Erasmus+.
Jakie działania są możliwe?
Projekty partnerstwa na rzecz młodzieży mogą trwać od sześciu miesięcy do trzech lat, a organizacje mogą ubiegać się o środki na wsparcie kombinacji działań.
Działania muszą przyczyniać się do realizacji ogólnych celów projektu oraz tworzyć, rozwijać, testować i utrwalać innowacyjne podejścia w pracy z młodzieżą, w tym:
- strategiczną współpracę z władzami lokalnymi lub regionalnymi. nowe metody, narzędzia lub materiały służące budowaniu kompetencji kluczowych młodych ludzi, podstawowych umiejętności lub umiejętności językowych i informatycznych; nowe metody, narzędzia lub materiały służące budowaniu potencjału i profesjonalizacji lub modernizacji pracy z młodzieżą, w tym poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, mobilność wirtualną lub uczenie się online, dzielenie się najlepszymi praktykami, reformę programów nauczania pracy z młodzieżą itp.; międzysektorowe tworzenie sieci kontaktów i działania; oraz nowe podejścia do pracy z młodzieżą, w tym strategie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i przedwczesnemu kończeniu nauki;
W ramach kluczowego działania 2 "Partnerstwa strategiczne na rzecz młodzieży" organizacje mogą również ubiegać się o podejmowanie międzynarodowych inicjatyw młodzieżowych, które łączą grupy młodych ludzi z różnych krajów w celu realizacji inicjatyw sprzyjających przedsiębiorczości i zaangażowaniu społecznemu. Ponadnarodowe inicjatywy młodzieżowe mogą dotyczyć następujących kwestii:
- tworzenie nowych sieci przedsiębiorstw społecznych, stowarzyszeń, klubów, organizacji pozarządowych; opracowywanie i prowadzenie kursów i szkoleń z zakresu edukacji przedsiębiorczości (w szczególności przedsiębiorczości na rzecz korzyści społecznych i wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych); działania, które rozpowszechniają informacje, zwiększają zrozumienie i krytyczne zaangażowanie w mediach lub inne działania zachęcające do zaangażowania w życie obywatelskie; projekty, które realizują działania przynoszące bezpośrednie korzyści społeczności, np. osobom niepełnosprawnym, starszym, mniejszościom, migrantom itp; oraz inicjatywy artystyczne i kulturalne, np. spektakle teatralne, wystawy, występy muzyczne, fora dyskusyjne itp.
Istnieją dwa różne rodzaje projektów Partnerstwa Strategicznego, o które można się ubiegać: projekty wspierające wymianę praktyk i projekty wspierające innowacje.
Więcej informacji znajduje się w przewodniku dla wnioskodawców.
iED realizuje kilka innowacyjnych projektów dla młodzieży, aby pomóc im zdobyć wiedzę niezbędną do doskonałości na rynku pracy i zwiększyć ich umiejętności. Projekty takie jak ten, które już wdrożyliśmy w dziedzinie młodzieży, można znaleźć tutaj.
Jeśli jesteś zainteresowany aplikowaniem w tym konkursie, możesz się z nami skontaktować i omówić dostępne opcje.
Ilu partnerów jest potrzebnych?
Partnerstwa strategiczne w dziedzinie młodzieży muszą obejmować co najmniej dwóch partnerów z dwóch różnych krajów programu, w tym organizację wnioskującą.
Liczba partnerów i finansowanie będą się różnić w zależności od celów i działań projektu. Partnerstwa strategiczne mogą otrzymać maksymalnie 450 tys. euro dofinansowania na maksymalny czas trwania projektu wynoszący 36 miesięcy (12,5 tys. euro miesięcznie).
Kto może złożyć wniosek?
Kwalifikujący się uczestnicy
Organizacją uczestniczącą może być każda organizacja publiczna lub prywatna, mająca siedzibę w Kraju Programu lub w dowolnym Kraju Partnerskim.
Przykładowo, organizacją taką może być: instytucja szkolnictwa wyższego; szkoła/instytut/ośrodek edukacyjny; organizacja non-profit, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa; publiczne lub prywatne, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo; organ publiczny na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym; partner społeczny lub inny przedstawiciel życia zawodowego, w tym izby handlowe, przemysłowe, stowarzyszenia rzemieślnicze/zawodowe i związki zawodowe; organizacja pozarządowa zrzeszająca młodzież europejską itp.
Kiedy należy złożyć wniosek?
Wnioskodawcy muszą złożyć wniosek o dotację do dnia
- 26 kwietnia o godz. 12:00 (południe) czasu środkowoeuropejskiego 2018 r. w przypadku projektów rozpoczynających się między 1 września tego samego roku a 31 stycznia następnego roku.
W przypadku partnerstw strategicznych w dziedzinie młodzieży: Narodowe Agencje mogą otworzyć termin dla obu typów Partnerstw Strategicznych (tj. wspierających innowacje i wspierających wymianę dobrych praktyk) lub tylko dla jednego typu projektów.
Wnioskodawcy proszeni są o zapoznanie się ze stroną internetową swojej Narodowej Agencji w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.
Czas trwania projektu
Partnerstwa w dziedzinie młodzieży: od 6 do 36 miesięcy.
Czas trwania należy wybrać na etapie składania wniosku, w oparciu o cel projektu i rodzaj działań zaplanowanych w czasie.
We wszystkich przypadkach projekty muszą zakończyć się nie później niż 31 sierpnia 2021 r.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Do Narodowej Agencji w kraju, w którym organizacja składająca wniosek ma siedzibę.
W danym terminie to samo konsorcjum partnerów może złożyć tylko jeden wniosek i tylko do jednej Narodowej Agencji.